Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBydleníStylová přeměna staré stodoly na plnohodnotný rodinný dům. Všimněte si, jak využili...

Stylová přeměna staré stodoly na plnohodnotný rodinný dům. Všimněte si, jak využili staré cihly!

Ve městě Giussano v italském regionu Lombardie stála stodola ze začátku 20. století. Nejprve sloužila k čistě hospodářským účelům, později jako řemeslná dílna. Dnes je z ní díky architektům z ateliéru Supercake plnohodnotný rodinný dům s kouzelnou atmosférou a prvky minulosti.

Původní stavba, stejně jako současná, měla dvě podlaží. V přízemí o ploše 49 metrů čtverečních se kdysi nacházela dílna ak ní přiléhala 30metrová vnější veranda. Po rekonstrukci zde najdete společenskou denní zónu – obývací pokoj (26 m2), kuchyň (11 m2), koupelnu (4 m2) a venkovní verandu (27 m2). Ta má po přeměně o tři metry čtvereční méně než původně, protože architekti část verandy použili k vybudování hlavního vstupu do domu.

Střídání materiálů, hmoty a prázdných míst
Podkroví stodoly kdysi patřilo loftu, dnes se zde nachází soukromý prostor domácích. Zahrnuje ložnici (24 m2), pracovnu (8 m2) a koupelnu (6 m2).

Venkovská usedlost s tradiční stodolou a rybníkem i ke koupání
Podlaží spojuje nově vybudované schodiště umístěné a navržené tak, aby se optimalizoval prostor a toky obou podlaží. Charakterizuje jej dvojitá výška, střídání materiálů, pevná hmota a prázdná místa, která tvoří dutiny. Přes ně prosvítá světlo a vzniká zajímavá hra stínů.

Dřevěné trámy, cihly i v interiéru
Interiéru dominují bílé omítky a dřevo v kombinaci s obnaženými cihlami, kladenými tak, aby vytvářely dutiny. Pro horní podlaží jsou charakteristické výrazné světlé dřevěné trámy krovu. Vedou i přes postel. Vestavný nábytek doplňuje závěsné osvětlení ve více podobách.

Umyvadlo z kamene před cihlovou stěnou
Na více místech domu naleznete použité staré (ale obnovené) cihly v jejich charakteristickém syrovém vzhledu. Zdroj: Federico Villa Studio

Za povšimnutí stojí i způsob, jakým se skříně se zkosenými dveřmi otevírají. Neposouvají se, ale skládají. Na verandě vznikl prostor pro venkovní kuchyni se dřezem a dvířky v rezavém stylu, které ladí s cihlovými zdmi a betonem.

Na více místech domu naleznete použité staré (ale obnovené) cihly v jejich charakteristickém syrovém vzhledu. Autoři rekonstrukce je zkombinovali s moderním minimalistickým designem. Interiér i exteriér vytvářejí sled kontrastů a harmonií. Architektům se podařilo spojit původní charakter stavby s moderním designem a zároveň materiály využít i efektivně, nejen efektně.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články