Pondělí, 20 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaJakou zeleninu a květiny můžete zasadit či zasít už v únoru?

Jakou zeleninu a květiny můžete zasadit či zasít už v únoru?

Víte, která semena a cibule okrasných a užitkových rostlin můžete zasadit už tento měsíc? Únor je dobrým měsícem k setí semen odolných letniček a skleníkových plodin, zejména rajčat. Včasným výsevem semen se můžete těšit z květů a zeleniny větší část roku – vegetační období prodloužíte opakovaným výsevem od března.
Pokud máte vyhřívaný rozmnožovač a pěstební lampu, můžete již v únoru začít s výsevem chilli paprik, lilek a sladké papriky. Pokud takovou výbavu nemáte, vysejte semena odolnější zeleniny, (například kapusta) a odolných jednoletých květů (například krasulka) do květináčů na teplý sluneční parapet.

Letní cibuloviny sázíme do květináčů
Únor je také vhodným obdobím pro vysazování letních cibulovin do květináčů. Většině se nejlépe daří ve volně propustných půdách. Vysadit můžete také odolné trvalky, jako jsou japonské sasanky (větrnice hupehenská) a odolné muškáty. Většina z nich je v únoru ve vegetačním klidu, přičemž nad zemí roste jen málo zeleně nebo žádná. Vysazením v únoru je však dobře nastartujete. Ven, do půdy vyhřáté pod ochranným zvonem, můžete zasít fazole a vysadit mladé rostliny odolných salátů.

Květináče z novin? Levné a ekologické řešení
Květy vhodné pro únorovou výsadbu
Krasulka (Cosmos)
Krasulky jsou květiny nenáročné na pěstování a vypadají skvěle na mezích i na loukách. Semena na vyklíčení potřebují teplo, proto je sejte na vrch kompostu bez rašeliny v květináči umístěném v interiéru na slunném místě (okenní parapet). Když budou dostatečně velké pro manipulaci, můžete je přeředit.

Hrachor voňavý
Hrachor je stálicí letní zahrady a snadno se pěstuje. Semena zaseta jednotlivě do biologicky odbouratelných květináčů jsou nejlepší volbou. Po vyklíčení rostliny jednoduše vysadíte ven přímo v nádobách, čímž je ochráníte před narušením kořenů.

Šalvěj
Mnohé druhy šalvěje lze pěstovat ze semen, které zasejete v únoru. Rozsypte je na kompost bez rašeliny a poté semena zakryjte jemnou vrstvou kompostu nebo vermikulitu. Květiny udržujte na světlém a teplém místě uvnitř a postarejte se, aby kompost zůstal vlhký.

Lilie
Lilie jsou krásné nejen v zahradě, ale také jako řezané květiny v interiéru. Cibulky lilií vysazujte kdykoli od podzimu do jara na slunné místo, do bohaté, dobře propustné půdy, do hloubky asi 15 – 20 cm.

Jak vybrat rostlinám správnou velikost květináče
Pokud máte v zahradě těžkou, mokrou půdu, zasaďte lilie nejprve do květináčů a hlínu z nich použijte při vysazování do zahrady.

Galtonie
Galtonie, které se říká také letní hyacint je majestátní rostlina, která vytváří vysoké klasy zvonkových bílých květů. Nejkrásnější vyzní při pěstování ve velkých záhonech. Galtonii se nejlépe daří na slunném místě ve volně propustné půdě. Cibulky by měly být zasazeny 10 cm hluboko, 10 cm od sebe.

Pakost
Pakost je užitečnou rostlinou. Květy vydrží celé měsíce, poskytují potravu pro opylovače a snadno se pěstují. Daří se jim na slunci i ve stínu, přizpůsobí se většině půd, avšak nesnesou podmáčené půdy.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články