Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomePro kutilyJak vytvořit otvor v obvodové zdi domu

Jak vytvořit otvor v obvodové zdi domu

Po rekonstrukci střechy zanikl vikýř v pokoji a tím pádem v něm chybělo přirozené světlo. Proto jsme se rozhodli pro vybourání otvoru, úpravu ostění a následně osazení okna. Je třeba, aby překlad navrhl odborník (projektant, statik), který při výpočtech zohlední několik faktorů, nakolik jsou při každé stavbě jiné. Jen tak je dosaženo potřebné pevnosti, stability a minimálně až žádného rizika při realizaci.

NÁKLADY

cement 42,5 R 4 € /25 kg
flexibilní lepidlo 7 € /25 kg
písek 0-4 fr. 16 € /t
štěrk 10 €/t
rohovník se síťkou 2,5 m /1,20 €
sklotextilní mřížka 0,6 € /m2
styrodur (50 mm) 8,5 € /m2
ocelová výztuž (roxor) 1,3 € /kg
plastifikátor s urychlovačem tuhnutí 5 l /20 €
penetrační nátěr 5 l /10 €
pur pěna 6 €
Časová náročnost: 4-5 dní (bez vytvrzení betonového překladu)
Počet osob: 1
Dovednost: mírně pokročilý
Období: téměř celoročně
MATERIÁL

cement, písek, štěrk, plastifikátor, ocelová výztuž (roxory), plastový sáček/fólie, desky, skutky, flexibilní lepidlo, síťka, penetrační nátěr, tvrzený polystyren, rohová lišta se síťkou, PUR pěna
NÁŘADÍ

kombi kladivo + vrták a sekáč
vysavač nebo kompresor
zednické kladivo (není nezbytné ale pomůže)
vodováha (ideální různé délky)
laser (je-li k dispozici)
metr, nůž, tužka
úhlová bruska + kotouče (diamantový, řezný, brusný)
ocasní pila s listem pro řezání zdiva (není nezbytná)
míchadlo nebo vrtačka s míchací metlou (míchacím nástavcem)
dotahovačka
zednická lžíce, vandla, hladítko, špachtle
škrabák na pórobeton
stavební kbelík
metla, lopatka, štětec
ruční rozprašovač
aplikační pistole na PUR pěnu (není nezbytná)
Postup
Jak vytvořit otvor v obvodové zdi domu
Zdroj: Ing. Filip Droppa
Nejprve si nakreslíme otvor na zeď za pomoci vodováhy a metru, případně si pomůžeme laserem (v našem případě se jedná o okno, vyznačené rozměry jsou stejné jako má rám – 90 x 95 cm).

Jak vytvořit otvor v obvodové zdi domu
Zdroj: Ing. Filip Droppa
Potom osekáme omítku (obvod můžeme řezat úhlovou bruskou pro přesnější a rovnější linie, ale je třeba počítat s prašností). V našem případě je obvodové zdivo ještě obloženo cihlami, které jsme také odstranili.

Zahradní chatka během rekonstrukce
Rekonstrukce zahradní chatky a stavba nové latríny
Pomocí vrtačky provrtáme co nejkolměji horní rohy (můžeme i dolní, ale není to nezbytné), abychom získali přesnou představu, kde se bude nacházet otvor na vnější straně.

Z vnější strany si vyznačíme místo osazení budoucího překladu a osekáme omítku (spodní hrana překladu je cca 2 cm nad dírami které jsme vyvrtali). Délka je cca 130 cm a výška cca 15 – 18 cm. Vzdálenost mezi dírami je cca 93 cm. Ideální přesah na zdivu v našem případě by měl být cca 25 cm.

Při sekání můžeme použít 2 způsoby. Vysekat to celé najednou, nebo jen jednu polovinu, tu zpevnit a následně druhou. My jsme se rozhodli pro 1 způsob, který je rychlejší a jednodušší, ale rizikovější. Nad překladem se nachází pouze 1 řada kvádrů a štít z cihel. Na střeše je plechová krytina a otvor pro překlad má cca 130 cm. Nejvhodnější postup sekání řešte s odborníkem, který navrhuje typ a rozměry překladu.

Po vysekání jsme otvor zbavili prachu a napenetrovali části, které budou v kontaktu s betonem (boky, zadní stěna + strop), aby kvádry příliš nevysali vodu z betonu (rozhodli jsme se překlad zhotovit z betonu s železnou výztuží – roxory, veškerý potřebný materiál jsme měli z předchozích projektů).

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články