Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaTrpělivost chřest přináší! Poznejte základní triky při pěstování chřestu

Trpělivost chřest přináší! Poznejte základní triky při pěstování chřestu

Chřest je favoritem v jarní domácí zahradě i kuchyni. Přestože k jejímu pěstování třeba pořádnou dávku trpělivosti, odmění se vám bohatě. Znáte-li základní triky při pěstování chřestu, nebude to nic náročného. Základem je pochopit proces, jak chřest roste, co potřebuje a jak jí pomoci v růstu a ve zdraví.

Trpělivost se skutečně vyplácí
Na úvod nejdůležitější informace: rostlinám chřestu trvá 2 nebo 3 roky, než jsou připraveny ke sklizni, ale pak produkují chutnou zeleninu dalších 10 až 15 let. Stonky chřestu postupně zvětšují svůj obvod i počet, takže trpělivost se skutečně vyplácí. Nemluvě o tom, že čerstvý chřest z vlastní zahrady chutná mnohem lépe než z obchodu.

  1. Poznejte proces, jak chřest roste
    Kořeny chřestu vytvářejí jednotlivé stonky nad zemí. Když na jaře sklízíme stonky, vyčerpává se tím energie z kořenů. Dobrým tipem je po období sklizně nechat rostliny rozvinout nať. Vitální a zdravé natě v létě totiž pomáhají zajistit dobrou úrodu chřestu na příští jaro. Fotosyntéza, která v nich probíhá během celého léta, doplňuje energii vyčerpaným kořenem.

Pěstování chřestu
Zdroj: iStock
Nať v zimě spí a zbarvuje se dohněda nebo do žluta – v tomto bodě ji můžete zredukovat. V chladných a zimních oblastech nechte nať na místě až do jara, pomáhá chránit kořenové korunky. Na jaře se z přezimujících kořenů objevují výhonky. Tyto stonky mají každý rok větší obvod, protože jejich životní cyklus pokračuje.

  1. Nejlepší místo pro výsadbu chřestu
    Rostliny chřestu produkují chutné „oštěpy“ několik let, právě proto potřebují vyhrazený záhon jen pro sebe na celou dobu růstu. Vyberte místo, kde je slunce alespoň 6 až 8 hodin denně. Vyhněte se větrným oblastem a částem, kde se tvoří louže vody. Vyplatí se zvážit použití vyvýšených záhonů, protože kořeny chřestu v jílovité a přemokřené půdě hnijí. Chřest potřebuje bohatou, dobře upravenou půdu s vysokým obsahem fosfátů.

Pěstování chřestu

  1. Rozhodněte se, zda zasadíte semena chřestu nebo kořeny
    Nejjednodušší je založit chřest vysazením 1 až 2letých korunek kořenů. Sběratelný stonek vytvářejí asi rok po výsadbě. Chřest můžete vysazovat i ze semen. Tato metoda je levnější, ale vyžaduje 2 roky (nebo delší) čekání a větší péči.
- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články