Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZahradaJak využít v zahradě piliny?

Jak využít v zahradě piliny?

Piliny se rozkládají velmi pomalu a může trvat roky, než se rozloží úplně. Právě to z nich činí například ideální nástelku k ovocným či okrasným stromům.

Ve formě nástelky pomohou přirozeně ztlumit růst plevelů a udržet vláhu, čímž nám ušetří práci a čas strávený poléváním a pletím plevele. Ideální je však nastýlat záhony právě v době, kdy je půda vlhká, a to vrstvou tlustou 3 až 5 cm. Nejlepší jsou smrkové či borové piliny, použít však můžete také piliny z buku, hraba či dubu.

Piliny z jehličnanů jsou ideální jako nástilka pod borůvky nebo růže.
V sezóně jimi můžete nastýlat i záhony s plodovou zeleninou nebo jahodami. Vhodné jsou také k růžím a mohutným trvalkám, jako jsou bylinné pivoňky, železník, kopretiny, echinacey, stračonůžky, náprstník. Jejich pomalé rozkládání lze využít i při zakládání chodníčků v trvalkových či zeleninových záhonech. Pěstičku, kterou vysypete pilinami, obnovíte znovu po několika letech nebo zcela snadno změníte její trasu.

Nastýlání (mulčování) půdy
5 důvodů, proč nastýlat (mulčovat) půdu
pěstování hub
Když smícháte piliny s houbovou sadbou a dáte do plastového sáčku, můžete si vypěstovat chutnou chutné domácí houby.
dřevěné piliny
Do kompostu mohou jít piliny v kombinaci s drůbežím trusem, který se již po dvou letech stane mimořádně kvalitním biohnojivem. |
Piliny z jehličnanů můžete nasypat na dno jámy při výsadbě borůvek, nebo také jako jejich nástilku kolem kořenů.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články