Přestože tato zahrada rozhodně nepatří mezi největší, svým obyvatelům poskytuje maximum díky promyšleným stavbám, zpevněným plochám a rozmístění záhonů, které rozšiřují životní prostor domu do exteriéru. A to vše is několika ekologickými řešeními.
Obyvatelé této zahrady v ní tráví opravdu hodně času. Neustále je plná dětí, psů, kol a různého sportovního či herního vybavení. Stále je v ní život. Přestože dům je propojen se zahradou velkým posuvným prosklením, domácí vsadili na prostorný altán s krbem a kamny, ve kterém tráví spoustu času. V tomto případě je součástí velkorysého přístřešku i zahradní domek, který je rozdělen na dvě místnosti – sklad s lednicí a mrazákem a sklad zahradního nářadí.
Z druhé strany domku je stojan na dřevo s kapacitou na tři sezóny. Jelikož majitelé mají k přírodě velmi blízko a snaží se být k životnímu prostředí ohleduplní, do svého malého kousku země chtěli zakomponovat i několik ekologických řešení. Například skladba rostlin v záhonech je navržena tak, aby v nich vždy něco kvetlo po celý rok a byla lákavá pro užitečný hmyz.
Velmi důležitou roli sehrává i samotné hospodaření s dešťovou vodou, a proto se obrátili na odborníky s požadavkem vybudování tzv. dešťové vody. dešťové zahrady (o jejím vybudování se více dočtete na níže) – prohlubně, která dokáže zachytit vodu iz přívalových dešťů a umožní jí postupně vsáknout do podloží. I původní jezírko s vodopádem v občasné letní osvěžení změnilo svůj charakter. Rozhodli se ho přebudovat na koupací jezírko, které je ekologicky přijatelnější formou bazénu. Jelikož voda je bez chemické úpravy, mohou ho využívat i lidé s citlivou pokožkou.
Zelené střechy jsou budoucnost. Jaké jsou hlavní výhody vegetační střechy pro obyvatele domu i životní prostředí?
Součástí těchto stanovišť bývá mělká čistící část s rostlinami a štěrkem, která pomáhá filtrovat vodu. V nádrži lze chovat i jednu-dvě ryby, které jsou přirozenými predátory pro larvy komárů. Biobazény a koupací jezírka se na zimu nevypouštějí ani nezakrývají a jejich součástí nejsou ani ohřívače vody. Jsou mimořádně vhodné pro zimní otužování a zamrzlou hladinu lze využít i pro bruslení. Pokud však v nádrži zimují ryby, je třeba ji pravidelně rozbíjet.
Půdorys zahrady
Velká prosklení směrem do zahrady umocňují propojení interiéru s exteriérem, přičemž důmyslná, stále se měnící výsadba se stává součástí interiéru.
- Zpevněná plocha při vstupu
Široká stezka u vstupu poskytuje dostatek místa na odložení kol, zavazadel a nákupu. U vícečlenné rodiny se určitě vyplatí. Chodník vede z ulice do domu, ale rovněž propojuje i dům se zahradou a dřevěnou terasou. Terasa je doplněna velkými dřevinami, které tvoří dominanty při pohledu zevnitř, a také velkými betonovými květináči s moderní výsadbou.
- Dřevěná terasa s vířivkou
Propojuje obývací místnost se zahradou. Zapuštěná vířivka je použitelná celoročně a nebrání výhledu do zahrady. Pod terasou vedle vířivky se nachází dostatečně velká šachta s technologií k vířivce ik biobazénu. Podlaha ze dřeva je příjemná na dotek, v létě se nepřehřívá a v zimě nechladí, takže po ní lze chodit naboso. V našich zahradách je dobré používat domácí dřevo. K vodním plochám jsou ovšem vhodné odolnější exotické dřeviny.
- Původní dřeviny
Zachovat původní stromy v novém návrhu zahrady se určitě vyplatí. Mají mohutné kmeny a zajímavé tvary. Do zahrady vnesou neopakovatelnou atmosféru, kterou novou výsadbou nelze nahradit. Přestože staré ovocné stromy neplodí tak dobře jako nové křížence, pokud to jejich zdravotní stav dovoluje, měly by na pozemku zůstat alespoň některé. Do jejich stínu lze umístit houpačku, lavičku či posezení. Při práci s terénem v okolí starých dřevin dbejte na ochranu kořenového systému a kmenů stromů. Rány na dřevinách bývají vstupem pro bakterie a plísně, které mohou životnost dřeviny radikálně zkrátit.

- Zvýšené záhony
Ukryty jsou v květinovém záhonu a poskytují místo na několik rajčat, která lze vyvázat k pergole. Umístěny jsou na jižní straně plotu v závětří uprostřed květinového záhonu, takže i když zůstanou prázdné, nepůsobí rušivě. Další záhon se nachází u exteriérové jídelny, kterou odděluje od dešťové zahrady, a pod přístřeškem vytváří pocit soukromí. Určen je na listovou zeleninu a bylinky méně náročné na slunce.
- Terasa na střeše
Vznikla kvůli dětem, které toužily po vyvýšeném místě na hry. Její nosnost je však omezená, jelikož stavba byla v té době již hotová. Nedovoluje proto osazení velkoobjemných květináčů ani položení těžké dlažby. K domku bylo přiděláno jak lehké ocelové schodiště, tak zábradlí, vyplněné ocelovým lankem.