Pondělí, 20 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomePro kutilyInteriérová zeleň vám zpříjemní dlouhý pobyt doma. Toto jsou ty nejkrásnější pokojíčky

Interiérová zeleň vám zpříjemní dlouhý pobyt doma. Toto jsou ty nejkrásnější pokojíčky

Milovníci botaniky věří, že neexistuje nic takového jako příliš mnoho zeleně. A my s nimi souhlasíme. Díky ní získáváme životodárnou energii, která nám po hodinách strávených v příbytcích přirozeně chybí.

Pro zaneprázdněné
Do úzkých prostor a rohů umístěte jedince, které rostou do výšky. Dobrou volbou je Sanseveria, známá jako tchýn jazyk, která stejně jako fíkus zažívá renesanci. Působí téměř nezničitelně, takže je ideální pro začátečníky i workoholiky.

Tvořivé jazyky pocházejí z tropické západní Afriky a existuje jich přes 70 druhů. Zajímavostí je, že v dužině listů má antisepticky působící látky, podobně jako aloe vera. Pozor však, máte-li psa nebo kočku – obsahujte totiž i látky, které jsou při požití mírně toxické.

Nevšední zátiší
Máte pocit, že se do vašeho malého bytu už žádná zeleň nevejde?
Zkuste různé menší rostliny seskupit na netradičních místech a vytvořte pomocí nich nepřehlédnutelné zátiší. Inspirujte se milovníkem pokojovek Hiltonem Carterem a naaranžujte svou zeleň například na příruční barový stolek.

Hlavní roli zde hraje střapatá sloní noha, kterou zleva hlídá vysoká Euphorbia erytrea, majestátně stojící v proutěném koši. Z druhé strany vytváří bohatou kulisu filodendron v závěsném květináči, který se zcela přirozeně táhne kolem kulatého zrcadla z bambusu.

Bez ohledu na to, jak krásně uspořádáte pokojové rostliny, oku lahodící prostor vytvoříte, jen jsou-li splněny jejich základní potřeby, jako je světlo a vlhkost. Ujistěte se, že vaše rostliny mají dostatek světla tam, kde jsou umístěny, a nejsou příliš blízko větracích otvorů, ohřívačů nebo klimatizací.

Zelená náruč
Bytové květiny mají jedinečnou schopnost ozvláštnit každou místnost. Monsteru (na skříňce vpravo) lze právem označit za královnu pokojových rostlin. V posledních letech se těší velké oblibě nejen proto, že je velmi nenáročná, ale i nesmírně fotogenická. Rozrůstá se do šířky a její růst a tvar je poměrně nepravidelný. Její úctyhodné rozměry (3 až 5 m) vyžadují dostatečný prostor. Připravte se na to, že každé dva roky bude třeba rostlinu přesadit do většího květináče, aby měla dostatek místa.

NÁŠ TIP

Velké listy dosáhnete umístěním monstery na světlém místě (ne však na přímém slunci), ve stínu se vytvářejí menší listy a jsou méně perforované.

Majestátní družina
Hledáte pokojové rostliny, které dorostou do velkých rozměrů a zaplní například holý kout v obýváku či prázdnou předsíň? Inu, některé mohou skutečně dorůst do výšky a velikosti malého stromku.

fíkovník lyrovitolistý, zvaný fíkus, fíkovník kaučukový, hůlka štíhlá, šeflera stromovitá, střelice královská, monstera skvělá, zamiokulkas
Zdroj: Hilton Carter

K tomuto účelu jsou jako stvořené fíkovník lyrovitolistý, zvaný fíkus, fíkovník kaučukový, hůlka štíhlá, šeflera stromovitá, střelice královská, monstera skvělá, zamiokulkas nebo juka obrovská. Nevyužitý kout nebo velkou prázdnou stěnu nejlépe vyplníte bujnou zelení.

Interiér zaplněný květinami je až 4× čistší, neboť bytové rostliny absorbují výpary, oxid uhličitý a škodliviny, které se běžně nacházejí v prostoru. Mají schopnost zachytit prach, regulovat vlhkost vzduchu a dokonce tlumí ozvěny.

Živá stěna
Nejběžnější pokojovou popínavkou je potos (Scindapsus), který dobře snáší i tmavší místo a napne se do délky několika metrů. Nejčastěji ho můžete vidět na vysokém nábytku nebo policích, odkud se táhne dolů, ale jeho potenciál lze využít i jinak. Pokud se vám žádá hustší porost, pořiďte si filodendron.

Přečtěte si také
Oslavou jara může být také krásná květinová lampa
Oba zmíněné druhy však potřebují oporu v podobě mechové tyče, provázku s uzlíky nebo treláže. Naopak zcela samostatný je břečťan, který se dokáže plazit po stěně i bez opory – jeho přísavné kořínky se dokážou přichytit úplně všude.

Popínavé rostliny přitahují pohled dolů. Vystavte je všude tam, kde chcete zaměřit na něco pozornost – na římsu krbu nebo nad oblíbenou komodu.

Věrní společníci
Rostliny působí uklidňujícím dojmem. To, že se při pohledu na zeleň cítíme uvolněně a šťastně, není náhoda, je to v naší DNA. Proto umístěte rostliny všude tam, kde trávíte spoustu času. Zatímco pracovní koutek minimalistu bude zřejmě plný drobných sukulentů, maximalista může sáhnout po něčem méně učesaném a rozšafnějším, než je kapradina nebo palma. Na obrázku je mimořádně odolný zelenec chocholatý, který se rád dívá na svět z výšky, a palma – chamedorea úhledná.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články