Skloňovaným tématem jako v období současné pandemie. Přizpůsobili jsme se opatřením, dbáme o důslednou hygienu, pravidelně větráme. Přísun čerstvého vzduchu je pro náš imunitní systém velmi důležitý, ale v zimních měsících se okna otevřená dokořán mohou podepsat pod únik tepla. Existuje moderní, bezpečné a pohodlnější řešení, které navíc vašemu domovu zajistí energetický certifikát třídy A0.
Představte si, že si vychutnáváte rodinnou pohodu a teplo domova se stálou teplotou v místnosti a nemusíte se obávat zimy z nárazového větrání. Klidně si ležíte na gauči, případně večeříte s rodinou a vaše domácnost má neustálý přísun čerstvého a čistého vzduchu. Bez bakterií, virů, plísní a pylů. Navíc, v lepší kondici bude i váš rodinný rozpočet, jelikož vám peníze přestanou doslova létat ven oknem. Představu na realitu mění rekuperace, a tedy řízené větrání využívající energii odpadního vzduchu, jehož prostřednictvím ohřívá vzduch vcházející do místnosti.
Tak, jak potřebujeme dýchat my, musí dýchat i náš domov. Současné nízkoenergetické domy jsou obaleny v jakémsi nepropustném plášti. „Jeho primárním úkolem je sice zabránit únikům tepla, ale kvůli jeho přítomnosti nedochází k přirozené výměně vzduchu. To není dobré pro naše zdraví ani pro zdraví samotné stavby. Rekuperace pomůže každému. Navíc součástí rekuperačních jednotek je i důmyslný filtrační systém, který zajišťuje skutečně vysokou kvalitu vnitřního prostředí pro alergiky, astmatiky i pro lidi, kterým záleží na svém zdraví. Rodinný či bytový dům po sanaci tak bude zdravě dýchat, stejně tak i jeho obyvatelé,“ říká Alžběta Jendrichovská z oddělení zákaznických služeb společnosti STIEBEL ELTRON.
Takto řízeného větrání obytných prostor lze dosáhnout instalací centrální nebo lokální rekuperační jednotky. „Při centrální rekuperaci je větrací jednotka umístěna v technické místnosti a vzduch se distribuuje potrubními rozvody. Při lokální rekuperaci jsou jednotlivé rekuperační jednotky osazeny v obvodové stěně, a to bez potrubních rozvodů. Vhodný způsob instalace rekuperace je vhodné prodiskutovat se specialistou, který nabídne individuální řešení,“ dodává na závěr Alžběta Jendrichovská.