Úterý, 23 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyCo funguje proti vránám? 5 tipů, jak jim zabránit v poškozování vašeho...

Co funguje proti vránám? 5 tipů, jak jim zabránit v poškozování vašeho trávníku

Existuje spousta tvorů, které mohou mít „zálusk“ na váš trávník a zničit tak vaši poctivou práci. Jedním z nejchytřejších ničitelů trávníku je vrána. Vrány jsou inteligentní a mazané ptáky – není je snadné oklamat. Právě proto mají mnozí pěstitelé trávníku zkušenosti s různými technikami, až konečně přijdou na tu, která opravdu zafunguje.
Proč se vrány zajímají o trávník?
Na první pohled může být zájem vran o trávník zvláštní – vždyť přece nežerou trávu. Jak mu mohou tedy uškodit? I když nežěrou trávu, při hledání housenek a jiného hmyzu, který žije blízko povrchu půdy, povytahují stébla ze země.

Jednou z nejméně invazivních možností na ochranu trávníku před vránami je umístit v jeho blízkosti falešné predátory vran. Například falešné sovy, jestřáby či dokonce „osoby“ v životní velikosti. Důležitá je však i správná poloha „strašáků“, protože vrány jsou velmi inteligentní ptáci. Umístění falešného predátora jen tak leckde nemusí fungovat. Měli byste je umístit realisticky – například sovu na větev stromu, abyste přesvědčili vrány, že je to skutečný predátor. Sova sedící na chodníku či na trávě bude i vránám podezřelá.

Dalším tipem při používání falešných predátorů je časté přesouvání. Pokud postavíte predátora na jedno místo a necháte ho tam pořád na stejném místě po dlouhou dobu, vrány odhalí, že není pro ně hrozbou. Dobrým způsobem je zavěsit falešnou sovu nebo jestřába na strom na laně nebo řetězu, aby se hýbali ve větru.

Ostřikovače aktivovány pohybem
Šikovnou metodou, jak zabránit vránám, aby poškozovaly trávník, je instalace ostřikovačů aktivovaných pohybem. Dostanou-li se ptáci blízko k nim, neškodně je ostříkají vodou, čímž je odplaší. Tato metoda nejenže odplaší vrány, ale pomůže zalévat trávník. Pozor, zavlažovače načasované podle plánu nefungují. I když se stane, že se vrány jednou nebo dvakrát postříkají, rychle se naučí rozvrh zalévání.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články